• 0 312 425 06 01
  • info@boratercume.com
Logo

Vize Evrakı Tercümesi

PASAPORT TERCÜMESİ

Dünyadaki tüm resmi dillerinde pasaport ve diğer belgelerinizin tercümeleri konusunda, yeminli tercümanlarımız tarafından verdiğimiz tercüme hizmetidir.
Başkonsolosluklarda, pasaportlarınızın ve diğer belgelerinizin gideceğiniz ülkenin diline tercümeleri veya Türkçeye tercümeleri yapıldıktan sonra onaylanmaktadır.
Pasaportların, diğer onaylanacak belgelerin, yeminli tercümanlar tarafından tercümelerinin yapılması ve yeminli tercümanın bağlı olduğu tercüme bürosu tarafından da onaylanması gerekmektedir. Bu şekilde onaylanan belgeler diğer kurum ve kuruluşlarda geçerli olmaktadır.

VIZE BAŞVURUSU

Vizeye başvurmak için öncelikle geçerli bir pasaportunuzun olması gerekiyor. Ondan sonra gideceğiniz ülkenin Türkiye vatandaşlarından vize isteyip istemediğini öğrenmelisiniz. Pasaportunuzun türü vize işlemleri sırasında çok önemlidir. Yeşil pasaport sahipleri kimi ülkelere vize almadan giriş yapabiliyorlar. Ancak bu tür bir pasaportunuz yoksa standart mavi pasaport sahibiyseniz, Türkiye’den vize isteyen her ülkeye giriş yapmak için vize almanız gereklidir.
Vize başvuruları konsolosluklarda sabah 09.00 -12.00 saatleri arasında yapılabilir, başvuru yanıtınızı ise en az bir gün sonra 13.00-15.00 saatleri arasında alabilirsiniz. Vize başvurusunu seyahatten en az on beş gün önce yapmakta yarar vardır. Başvuru sırasında sizden ek belgeler de istenebilir, bunun için vize işini son anlara bırakmamalısınız. Vize başvurunuzun reddedilmesi de mümkündür. Evraklardaki eksikler, daha önce belirli bir nedenden dolayı vize talebinizin reddedilmiş olması, yasal veya ekonomik durumunuz gibi sebepler buna yol açabilir.

VİZE İÇİN GEREKLI BELGELER:

Konsoloslukların hepsi ayni tür belgeler istemezler. Bu yüzden önceden gidip konsolosluklardan başvuru formu temin etmek ve istenen belgelerin listesini almanız gerekir. Konsoloslukların çoğu genel olarak vesikalık fotoğraf, maaş bordrosu, öğrenci belgesi, vergi levhası gibi iş durumunuzu gösteren evraklar, ev tapusu, ya da kira kontratı gibi ikamet durumunuzu gösteren belgeler, banka hesap cüzdanı, üzerindeki mallara ait tapular gibi ekonomik durumunuzun seyahat ve konaklamaya uygunluğunu kanıtlayan belgeler isterler.
Şirket sahibi ya da ortağı iseniz, Ticaret Odası onaylı faaliyet belgesi, vergi levhanızın fotokopisi, sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, firma antetli kağıtta dilekçe ve ofisin mal varlığını gösteren banka cüzdanı, ruhsat, tapu gibi evraklar istenebilir. Maaşlı çalışan iseniz, çalıştığınız işyerinden konsolosluğa hitaben yazılmış bir dilekçe, dilekçeyi imzalayan yetkilinin imza sirküleri, son üç aylık maaş bordrosu ve yine ekonomik durumunuzu gösteren evraklara ihtiyacınız olacak.
Seyahat nedeniniz de vize başvurularında önemli bir kriter oluşturmaktadır. Öğrenim amaçlı ziyaretler için eğitim alacağınız kurumdan da belge istenecektir. Turistik amaçlı gezilerde de nerede konaklayacağınız sorulabilir. Otel rezervasyonları talep edilebilir. Bir yakınınızı ziyaret ediyorsanız, tarafından gönderilmiş resmi bir davetiye belgesine ihtiyacınız olabilir.
Ayrıca başvurularınızda ziyaret edeceğiniz ülkelere giriş ve çıkış yapacağınız tarihlerin yanı sıra, tek, çift, çok girişlik ya da transit gibi çeşitli kategorilere ayrılan vizelerden hangisinin size uygun olduğunu da belirtmeniz gerekecektir. Vize dönemi sorulduğunda, seyahatinizin uzunluğuna göre bir vize talebinde bulunabilirsiniz. Aynı ülkeye yakın zamanda birden fazla kez gitmeyi düşünüyorsanız, altı ay, bir yıl gibi süreleri kapsayan vize talep edebilirsiniz, böylece tekrar tekrar vize koşturmacası yaşamaktan kurtulursunuz. Ancak, vize için ödeyeceğiniz fiyat bu sürenin uzamasıyla artış gösterir. Mali olarak bunu da hesaplamalısınız.